Jednoducho a svojpomocne! V dnešnom blogu si v jednoduchosti opíšeme montážny postup pri inštalácií rímskej rolety. Predstava svojpomocnej montáže rolety môže vzbudzovať strach. No v skutočnosti je to veľmi jednoduché. Dokonca vám k tomu netreba žiadne špeciálne náradie všetko potrebné už máte pravdepodobne v garáži alebo vo vašom kulinárskom kútiku. Pokiaľ patríte do skupinky ľudí, ktorí radšej pozerajú video ako len čítajú tak máme pre vás pripravené aj montážne video návody. Kliknite sem na presmerovanie na náš YouTube kanál a pozrite si naše detailné montážne video návody.
Potrebné náradie
Na montáž nám bude treba základné náradie domáceho kutila. Dobrou správou je, že nie je potrebné mať všetko náradie, ktoré je vyobrazené na fotke. Niektoré nástroje boli použité len ako pomôcka pre uľahčenie daného procesu alebo ako vhodná alternatíva. To najpodstatnejšie pre zvládnutie montáže je ceruzka, meter, nôž, kliešte, AKU skrutkovač / vŕtačka, sada bitov do skrutkovača/ vŕtačky a kľúč.

Balenie
Pozor, obsah balenia sa môže líšiť podľa výberu závesnej plachty a podľa výberu montážnej sady!! Začneme vybalením všetkého obsahu balenia. Pre lepšiu orientáciu odporúčame obsah rozložiť tak, aby ste sa vedeli v ňom orientovať jednoduchým pohľadom. Predsa v čistote sa pracuje lepšie a ide to hlavne ľahšie. V našom prípade sa chystáme montovať rímsku roletu na drevený altánok. V našom balení sa nachádza plachta, hliníkové tyčky, 3ks oceľové lanko, 6ks úchytka do dreva, 6ks skoba, 3ks napinák na lanko, 6ks svorka na lanko a hŕstka šróbov. Rozložené balenie (Hliníkové tyčky sú mimo záber.)

Prvé kroky po vybalení
Odporúčame postupovať v montáži, tak ako je písané aby sa vám nestalo, že nejaký krok zabudnete alebo sa budete musieť k nemu neskôr vracať. Ako prvé je potrebné pripraviť si napináky tým, že ich vykrútime do maximálnej dĺžky. Takto vyzerajú plne vykrútené.

Ďalej pokračujeme v montáži vytvorením očiek „O“ na lankách. Nie je to nič zložité. Bude nám k tomu treba kovové lanko, svorku a kľuč na utiahnutie svorky. Svorku povolíme tak, aby sme ňou vedeli prestrčiť lanko 2x. Najprv ideme s lankom cez svorku smerom dnu a následne lanko zalomíme aby nám vzniklo „U“ lanko prestrčíme cez svorku späť smerom von. Tým nám vznikne oko „O“. Toto vytvorené oko prispôsobíme tak, aby nebolo príliš veľké a taktiež aby nám neostával veľký kus lanka na konci. Ak máme vytvorené oko „O“, tak nám ostáva utiahnuť svorku a osadiť skobu. Tento postup opakujeme na zvyšných lankách.
Takto vyzerajú hotové oká alebo „O“ na lankách.

Rozmeranie úchytiek
Ďalší krok je rozmeranie úchytiek na altánku. Začneme tým, že si odmeriame šírku celej plachty a aj vzdialenosti medzi očkami na plachte. Pozor, vzdialenosť medzi očkami na plachte meriame od stredu očka po stred ďalšieho očka. Odporúčame si zamerané dĺžky poznačiť aby sa nestalo, že budete musieť plachtu opäť merať.

Po tom ako máme všetko pomerané sa môžeme presunúť na prvé miesto, kde budeme montovať úchytku. Prvú úchytku sme namontovali 12cm od kraja, aby sa nám plachta nešúchala o drevený trám. Prečo 12cm? Pretože naše oko je vzdialene zhruba 9,5cm od kraja plachty a k tomuto číslu ešte musíme pridať 2,5cm voľného priestoru (toto sa spomína aj pri objednávaní plachty). Vďaka tomuto voľnému priestoru zamedzíme, že by sa plachta poškodila dlhodobým trením o drevený trám.

Pokračujeme montážou ďalších úchytiek. Úchytky majú byť od seba vzdialené tak, aká je vzdialenosť medzi očkami na plachte. Rovnaký postup opakujeme aj na protiľahlej strane altánku.
Hurá na zavesenie plachty
Najprv prevlečieme jedno lanko cez líniu očiek na plachte. Posledné očko na plachte zámerne vynecháme, neskôr uvidíte prečo. Rovnaký krok opakujeme na zvyšných líniách plachtových očiek. Ďalej pokračujeme vytvorením oka „O“ na druhom konci lanka. Pre najrýchlejšiu montáž odporúčame aby dĺžka lanka medzi jeho očkami „O“ sa rovnala rozťahovacej dĺžke – 2x dĺžka skoby (cca 6cm, môže sa líšiť podľa typu skoby) – dĺžke plne roztiahnutého napináku ( cca 25cm, môže sa líšiť podľa typu napináku). Príklad pre jednoduchšie pochopenie: Naša vzdialenosť v smere rozťahovania je 3m. Z tejto dĺžky odpočítame 12cm, čo je v našom prípade 2x skoba. Ostáva ešte odpočítať dĺžku plné roztiahnutého napináku, čo je v našom prípade 25cm. Výsledná dĺžka lanka, ktorú by sme chceli dosiahnuť je cca 2,63m. Avšak, môže sa stať, že sa niekde pri meraní stane chyba a nameriate to zle. Nevadí, svorky sa dajú povoliť. Ak sa stane, že máte lanko zlej dĺžky tak svorku iba povoľte a zmeňte dĺžku lanka podľa vašich potrieb. Postup opakujeme na zvyšných lankách. Následne na tieto novo vytvorené oká „O“ zavesíme napinák a skobu. Ostáva nám plachtu zavesiť na úchytky.

Posledné kroky
Pokiaľ sme s dĺžkou lanka spokojný, tak utiahneme napinák a tým napneme lanko na ktorom nám drží plachta. Snažíme sa lanko dostatočne napnúť ale tak, aby sa nič nepoškodilo. Pokiaľ sa stalo, že napinák je plné utiahnutý a lanko je stále pomerne voľné, tak treba napinák roztiahnuť a skrátiť dĺžku lanka a opäť vyskúšať. Pokiaľ máme všetky napináky utiahnuté a lanka dostatočne napnuté tak pokračujeme nasadením posledného očka na plachte do skoby a tým zafixujeme plachtu na jednej strane.

Pokiaľ sa vám nedarí otvoriť skobu, aby ste tadiaľ prepchali očko plachty, tak odporúčame kúsok povoliť napinák a vyskúšať. Potom ho nezabudnite zas utiahnuť aby bolo lanko napnuté. Zvyšný kus lanka, ktorý trčí za očkom odstránime pomocou klieští. Ostáva už iba osadiť hliníkové tyčky do plachty aby sme vytvorili volány. V našom prípade boli tyčky z dvoch častí a bolo potrebné ich spojiť. To sme dosiahli jemným doklepnutím pomocou kladiva.

Máme hotovo!
Vďaka našej rímskej rolete si užijete relaxáciu počas horúcich letných dní aj cez to najväčšie teplo počas dňa.

Pokiaľ máte pochyby ohľadom nejakých krokov tak odporúčame pozrieť náš Youtube kanál, kde máme pre vás pripravené video návody na montáž plachiet alebo závesov. Návody sú stručné a jednoduché na pochopenie.
Kliknite sem na presmerovanie na náš Youtube kanál a pozrite si naše montážne video návody.